МОДЕЛЮВАННЯ ТА АНАЛІЗ ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ У ВИДОБУВНІЙ ГАЛУЗІ: ПІДХОДИ ТА ПРАКТИКИ

Автори:

Олексіч Жанна

Сумський державний університет,
м. Суми, Україна

z.oleksich@uabs.sumdu.edu.ua

Ругаль Тетяна

Сумський державний університет,
м. Суми, Україна


Сторінки: 7-16

Мова оригіналу: англійська

https://doi.org/10.21272/1817-9215.2024.1-01

Анотація:

 

В умовах постійного виснаження світових запасів природних ресурсів вирішення проблеми організації належного контролю за їх наявністю та ефективним використанням набуває вирішального значення. Контроль також необхідний для вирішення важливих завдань, пов'язаних з відтворенням використаних ресурсів та відновленням земельних ділянок до їх природного стану. Такий контроль має здійснюватися як органами державної влади та місцевого самоврядування, так і суб'єктами господарювання, які займаються видобутком та переробкою природних ресурсів. У статті висвітлено методи контролю та аналітичні прийоми у сфері видобування та переробки природних ресурсів. Автори наголошують на важливості використання економіко-математичних та логічних методів, розрізняють методи фактичного та документального контролю. Вони звертають увагу на аналітичну інтерпретацію дій і подій та обговорюють різні підходи до аналізу, такі як SWOT і PEST, для врахування політичних, економічних, соціальних і технологічних аспектів зовнішнього середовища. Застосування цих методів може підвищити ефективність управлінських процесів у видобутку та переробці природних ресурсів, сприяючи сталому розвитку підприємств цієї галузі. У статті також розглядається PEST-аналіз для врахування політичних, економічних, соціальних і технологічних факторів. Проведення PEST-аналізу дозволяє глибоко зрозуміти зовнішнє середовище, в якому працює компанія, шляхом: виявлення потенційних загроз і можливостей; підготовки до потенційних змін у зовнішньому середовищі, що дозволяє компанії краще підготуватися до них; розробки стратегій і прийняття рішень, спрямованих на максимізацію можливостей і мінімізацію загроз; виявлення конкурентних переваг, які можуть бути використані для залучення клієнтів або ринків; моніторингу зовнішнього середовища і своєчасного реагування на зміни.


Ключові слова: 
контроль, аналіз, видобувна галузь, природні ресурси, економіко-математичні методи, PEST-аналіз.



Посилання:

  1. Gutsalenko, L. V., Derii, V. A., & Kotsupatry, M. M. (2009). State financial control. Center of educational literature, 424 p.
  2. Kamenska, T. O., & Redko, O. Yu. (2015). Internal control and audit in management. SE "Inform.-analyt. agency.
  3. Kostyrko, R. O. (2010). Control and analysis in the system of managing the economic potential of the economic entity: methodology and organization: [monograph]. Luhansk: SNU named after V. Dalya, 728, 34.
  4. Mnyh, E. V. (2008). Economic analysis of enterprise activity: a textbook. KNTEU, 514.
  5. Savytska, G.V. (2007). Economic analysis of enterprise activity. 3rd ed., and additional Kyiv: Znannia, 668 p.
  6. Skasco, O. I. (2012). Banking control system in Ukraine: theory and practice: monograph. Triada plius. 302 p.
  7. Usach, B. F. (2002). Control and revision: a textbook. Znannia-press, 21.
  8. Vygovska, N. G. (2008). Economic control in Ukraine: theory, methodology, organization: monograph. Zhytomyr: Zhdtu, 532, 6.