СУЧАСНИЙ СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СИСТЕМИ МІСЦЕВИХ ФІНАНСІВ В УКРАЇНІ
Молоток І.Ф.
Сумський державний університет,
м. Суми, Україна
molotok_i@meta.ua
м. Суми, Україна
molotok_i@meta.ua
Анотація:
Протягом 2008-2017 рр. система місцевих фінансів в Україні зазнала кардинальних трансформацій, що пов’язано з прийняттям Податкового кодексу України (2011 р.), запуском реформи децентралізації (2015 р.), а також відповідним внесенням змін до Бюджетного кодексу України. Усі визначені трансформації спрямовані на побудову фінансово самодостатніх територіальних громад, спроможних на якісному рівні задовольняти потреби місцевих жителів. Разом з тим, оцінити сучасний стан, а також результати (проблемні аспекти та перспективи) реалізованих заходів можна лише на основі аналізу відповідних ключових показників ефективності. Так, у статті проаналізовано динаміку показників децентралізації витрат, децентралізації доходів, децентралізації податкових надходжень, рівня вертикальних дисбалансів та дотаційної залежності в Україні за період 2008-2017 рр., що охоплює важливі трансформаційні етапи для функціонування системи місцевих фінансів. Співставлення показників децентралізації доходів та децентралізації витрат дозволило засвідчити позитивні зрушення у напрямку фінансової децентралізації в Україні за обома напрямками у пореформений період, проте негативним трендом є випереджальні темпи децентралізації витрат над доходами, що може призвести до надмірного видаткового навантаження на органи місцевого самоврядування і послабити їх фінансову стійкість та незалежність. У свою чергу, порівняння показників децентралізації загальних доходів та податкових надходжень дозволило відмітити дещо кращу інтенсивність децентралізації податкових надходжень, що підтверджує існування позитивних зрушень у системи місцевих податків і зборів, проте значення показника все ще залишається нижче рівня періоду до прийняття Податкового кодексу України, що свідчить про необхідність імплементації подальших кроків реформ у цьому напрямку. Аналіз показників дотаційної залежності та рівня вертикальних дисбалансів засвідчують, що на сучасному етапі розвитку системи місцевих відносин проблема залежності від міжбюджетних трансфертів залишається доволі гострою, адже обсяг чистих міжбюджетних трансфертів у 2016 та 2017 роках на 13% та 17% відповідно перевищує обсяг власних видаткових повноважень місцевих бюджетів, а тому органи місцевого самоврядування досі залишаються у сильній залежності від коштів державного бюджету. Таким чином, проведений аналіз засвідчив існування певних позитивних зрушень за результатами імплементації реформи фінансової децентралізації, проте більшість проблем дореформеного періоду досі залишаються актуальними, що вимагає подальшої систематичної роботи у цьому напрямку.
Ключові слова:
вертикальні дисбаланси, децентралізація витрат, децентралізація доходів, дотаційна залежність, місцеві фінанси, фінансова децентралізація
Посилання:
- Власюк, Н. І. (2016). Реформування системи міжбюджетних відносин в Україні: переваги і недоліки. Глобальні та національні проблеми економіки, Випуск 10, 751-754.
- Возняк, Г. В. (2017). Бюджетна політика розвитку регіонів України в умовах фінансової децентралізації: концептуальні підходи до формування. Науковий вісник Ужгородського університету : Серія: Економіка, Вип.1 (49). Том 1, 237–243.
- Волохова, І. С. (2014). Місцеві фінанси та перспективи поглиблення фінансової децентралізації в Україні Одеса: Атлант, 462.
- Задорожний, В. П. (2015). Причини і ризики невизначеності міжбюджетних відносин в Україні. Механізм регулювання економіки, № 4, 139–149.
- Кименко, К. В. (2015). Актуальні проблеми модернізації фінансової системи України [Електронний ресурс]. Електронне фахове видання «Ефективна економіка», № 7. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4190.
- Набатова, Ю. О. (2015). Формування місцевих бюджетів в умовах децентралізації фінансових ресурсів [Електронний ресурс]. Ефективна економіка.– Режим доступу до ресурсу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4100.
- Радіонов, Ю. Д. (2016). Проблеми місцевих бюджетів та шляхи їх вирішення. Науковий вісник Херсонського державного університету, Випуск 17. Частина 3, 135–139.
- Сиволап, Л. А. (2016). Сучасний стан фінансової сфери в Україні [Електронний ресурс]. Економіка: реалії часу. Науковий журнал, № 3 (25), 50–55. – Режим доступу :
http://economics.opu.ua/files/archive/2016/n3.htm. - Швець, В. Я. (2016). Концептуальні підходи до вдосконалення системи міжбюджетних відносин. Фінанси України, № 3, 23–31.
- Fiscal Decentralization Dataset / InternationalMonetary Fund. – Retrieved from: http://data.imf.org/?sk=1C28EBFB-62B3-4B0C-AED3-048EEEBB684F